CB vysílačky a zkušenosti

Všeobecné rady a informace

Moderátor: Acon

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 862
Registrován: 02 led 2009 00:16
tel.: 602620817
auto: RRC 2door, RR 4,4
Bydliště: Horní Staré Buky

CB vysílačky a zkušenosti

#1 Příspěvek od merlin » 23 dub 2009 20:10

Kdo co máte za výrobek a domluvíte se? Co byste po zkušenostech už nekoupili? Co zkušenosti s nastavením a anténama? Mají off... svůj domluvenej kanál?
RRC 2 door, RR L322 4.4 V8 JAG
Tailored & powered by Merlin

Uživatelský avatar
Keram
Příspěvky: 493
Registrován: 26 říj 2008 21:41
auto: BMW
Bydliště: Rajhrad
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#2 Příspěvek od Keram » 23 dub 2009 20:24

merlin píše:Kdo co máte za výrobek a domluvíte se? Co byste po zkušenostech už nekoupili? Co zkušenosti s nastavením a anténama? Mají off... svůj domluvenej kanál?
Když jsem řešil tento problem tak mi byla doporučena Alan 42 a k tomu jsem vzal anténu President.Doposud jsem velmi spokojenej.a jestli si chceš přešíst víc koukní třeba tady http://landroverforum.klape.cz/forum/vi ... it=alan+42

Uživatelský avatar
garfield
Příspěvky: 182
Registrován: 22 úno 2009 10:40
Bydliště: Dolný Kubín Slovensko

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#3 Příspěvek od garfield » 23 dub 2009 20:31

mam president wolker a som spokojny ide naladit vsade aj v statoch ktore maju ine frekvencie kupil som ju v PL je to tam za babku

Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 862
Registrován: 02 led 2009 00:16
tel.: 602620817
auto: RRC 2door, RR 4,4
Bydliště: Horní Staré Buky

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#4 Příspěvek od merlin » 23 dub 2009 21:01

dobrý, užitečný, ale přeci jenom obecný. Co znamená to ladění antény? Je to měření mm?
RRC 2 door, RR L322 4.4 V8 JAG
Tailored & powered by Merlin

Uživatelský avatar
Keram
Příspěvky: 493
Registrován: 26 říj 2008 21:41
auto: BMW
Bydliště: Rajhrad
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#5 Příspěvek od Keram » 23 dub 2009 21:07

merlin píše:dobrý, užitečný, ale přeci jenom obecný. Co znamená to ladění antény? Je to měření mm?
Ja antenu napojil a nijak neladil a jede, ale taky jsem neskracoval kabel, mám ho vzadu smotanej v kufru .:-D

Uživatelský avatar
MRAK
Příspěvky: 218
Registrován: 15 bře 2008 21:56
Bydliště: Sever

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#6 Příspěvek od MRAK » 23 dub 2009 21:16

merlin píše:Kdo co máte za výrobek a domluvíte se? Co byste po zkušenostech už nekoupili? Co zkušenosti s nastavením a anténama? Mají off... svůj domluvenej kanál?
Já mám taky ručku ALAN 42, a anténu s magnetkou, nic jsem neladil, a funguje dobře.

pokud vyjde to poježdění příští týden, ukážu, předvedu, zapůjčím (mám dvě)

Domluvenej kanál nevím, ale hodně offroadů jede na 16tce (4x4)
LR DISCOVERY 3 2,7HSE (prodaná kamarádovi)
RR SPORT 3.0 SDV6 HSE (leštěnka)

Uživatelský avatar
Maxsel
Příspěvky: 3654
Registrován: 23 zář 2007 19:49
auto: Land Rover
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#7 Příspěvek od Maxsel » 23 dub 2009 21:29

Obecně se v autech také hodně poslouchá kamioňácký 10 kanál a při poježdění se to většinou dohodne...

Pokud by jste něco sháněli, dejte vědět. Mám tu každý týden jinou sbírku stanic na prodej...
Discovery 4 TDV6 HSE
Discovery 2 TD5

http://www.youtube.com/maxselcz

Uživatelský avatar
VencaZE
Příspěvky: 3564
Registrován: 17 kvě 2008 14:51
tel.: 602 550 993
auto: 110HT, S2A 88, G66
Bydliště: Brod nad Tichou, okr. Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#8 Příspěvek od VencaZE » 23 dub 2009 23:25

No, na CB 10 se můžete občas dozvědět dopravní info od protijedoucích vozidel a taky kvanta zbytečných keců. Takže pokud si nechcete nechat zkazit náladu, spíš bych to vypnul :D .
V náklaďáku mám už pět let Prezidenta Harryho- malinká stanička se základními funkcemi, naprosto dostačujicí. Předtím jsem míval Alamat, Alan, Danita a nevím co ještě, je to všechno stejný, akorát to mívá více či méně zbytečných funkcí. K tomu krátkou anténu Prezident a běhá to pěkně. Dálší kvalitní antény jsou např Sirtel. Delší anténa by byla lepší, ale to už bych s ní mlátil o mosty. Na typu CB vysílačky v zásadě nazáleží. Až na vyjímky mají všechny shodný (povolený) vysílací výkon 4W. Komu to nestačí a chce rušit ostatní, může si pořídit další zesík :wink: .Ale bez dobře umístěné a naladěné antény je to beztak na nic. Anténa je základ.
Další info třeba tady: http://www.volny.cz/cak.cb/nezzapcb/index.htm
Pokud budete muset z nějakého důvodu manipulovat s délkou kabelu, nebo jste koupili třeba v metráži na barák, tak délka toho kabelu by měla být násobkem vlnové délky. Jestli na vzpomenu, až budu doma, hodím sem kmitočty a přepočet.
Urbanovi Pneu&Cars- Servis Land Rover, diagnostika, autoelektro, pneuservis a jiné.. urbanovipneucars@email.cz
WWW: http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 12&t=26864
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty. OK1LRD

Uživatelský avatar
VencaZE
Příspěvky: 3564
Registrován: 17 kvě 2008 14:51
tel.: 602 550 993
auto: 110HT, S2A 88, G66
Bydliště: Brod nad Tichou, okr. Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#9 Příspěvek od VencaZE » 24 dub 2009 00:04

Už jsem to našel: Tabulka CB frekvencí je zde :http://www.volny.cz/cbov/zakladni/cb-ka ... itocty.htm
Vezmete tedy frekvenci CB, na které budete nejčastěji vysílat, nebo střední hodnotu- takže CH 20. 80-ti kanálové vysílače vynecháme. Pro CB 20 je to 27,205 MHz (27 205 000 Hz). Rychlost světla (300 000 000 m/s) dělíte tou frekvencí a výsledek (11,O27 m) je ten násobek délky kabelu k anténě. Jedenáct metrů kabelu v autě nepotřebujete, takže dělíte dvěma, až se dostaneme na vyhovující délku.
Urbanovi Pneu&Cars- Servis Land Rover, diagnostika, autoelektro, pneuservis a jiné.. urbanovipneucars@email.cz
WWW: http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 12&t=26864
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty. OK1LRD

Uživatelský avatar
Michal M.
Příspěvky: 371
Registrován: 06 pro 2008 19:23
tel.: +420723918888
auto: Defender 90 200 Tdi
Bydliště: Újezd u Brna

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#10 Příspěvek od Michal M. » 24 dub 2009 10:01

V jednom autě mám Danitu a 140 cm anténu magnetku, ve Fíkovi mám ručku Alan 42 a anténu na pevno.
skype: michal.makovsky79

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4168
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#11 Příspěvek od low » 24 dub 2009 10:30

antena na aute se meri, je na to merak, mereni stoji u odbornika cca 50CZK, kamarad obvykle provede zdarma. vseobecny omyl, ze zapnu vysilacku - je tam neco slyset - ladit nemusim, uz odmitam komentovat.
sam pouzivam elix77s a turbo3000, kliosovi jsem ted montovla TTI550 kuli velikosti a taky je spoko, do dalsiho auta jsem daval intek495, ale vzdy antenu sirio 3000.
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7823
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#12 Příspěvek od Sláma Karel » 24 dub 2009 11:27

Sirio mají výhodu toho sklopného kloubu. To sirio mi kolikrát vydrží i dvě Rumunska než ho ulomím. :D K
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

Uživatelský avatar
MRAK
Příspěvky: 218
Registrován: 15 bře 2008 21:56
Bydliště: Sever

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#13 Příspěvek od MRAK » 24 dub 2009 13:35

[quote="low"]antena na aute se meri, je na to merak, mereni stoji u odbornika cca 50CZK, kamarad obvykle provede zdarma. vseobecny omyl, ze zapnu vysilacku - je tam neco slyset - ladit nemusim, uz odmitam komentovat.
... quote]

neříkám, že se nemusí ladit,
říkám - já nic neladil, přesto funguje , zatím vždycky ....

ale v těhle věcech jsem amatér
pokud používám anténu s magnetem, měl bych ladit pokaždé , když jí hodím na střechu?

Ď.
LR DISCOVERY 3 2,7HSE (prodaná kamarádovi)
RR SPORT 3.0 SDV6 HSE (leštěnka)

Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 862
Registrován: 02 led 2009 00:16
tel.: 602620817
auto: RRC 2door, RR 4,4
Bydliště: Horní Staré Buky

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#14 Příspěvek od merlin » 24 dub 2009 13:54

mám INTEK760plus a taky magnetku, ML145 nějaká italská. Zdá se, že s ní budu muset jít k doktorovi. Nechytám skoro nic. Po výpočtu se tedy měří celková délka kabelu k magnetu. Délkou antenního drátu se ladí?
Nebude odborník s měřákem třeba teď v sobotu v Běleči? Nebo kam bych měl zajet v okolí Prahy?
Díky za pomoc
RRC 2 door, RR L322 4.4 V8 JAG
Tailored & powered by Merlin

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#15 Příspěvek od OC » 24 dub 2009 13:59

MRAK píše:pokud používám anténu s magnetem, měl bych ladit pokaždé , když jí hodím na střechu?
Teoreticky ano, protože ji přec jen pokaždé dáš trochu jinam.

Prakticky to nikdo nedělá, a funguje to také :)

Mimochodem, ještě pořád nikdo nedělá kombinovanou mobilní stanici, která by uměla CB i PMR? Já už to -- marně -- sháním pár let :( :( :( Teoreticky by to po úpravě zvládala snad hamácká Yaesu nebo Icom, ale to jsou dost šílená řešení, s nutností pájet SMD a podobně.... :(
OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Uživatelský avatar
PavelU
Příspěvky: 5182
Registrován: 01 úno 2009 17:54
tel.: +420 603716996
auto: Land Rover
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#16 Příspěvek od PavelU » 24 dub 2009 14:25

OC píše:
MRAK píše:pokud používám anténu s magnetem, měl bych ladit pokaždé , když jí hodím na střechu?
Teoreticky ano, protože ji přec jen pokaždé dáš trochu jinam.

Prakticky to nikdo nedělá, a funguje to také :)
Mám taky magnetku a ta nejde ladit vůbec, příjem dostatečný horší to bude asi s vysíláním. :(
LAND ROVER náhradní díly, doplňky a offroad příslušenství. Distributor dílů ALLMAKES, TERRAFIRMA, BRITPART, BEARMACH, ALLISPORT
Kontakt: E-SHOP http://www.litep4x4.cz ** E-MAIL info@litep4x4.cz ** MOBIL (+420) 603716996 ** FACEBOOK - facebook.com/litep4x4

MadTom
Příspěvky: 14938
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#17 Příspěvek od MadTom » 24 dub 2009 14:44

Ladění antény na CB - pokud bude zájem, mohu vzít ssebou do Sosnové (do Bělče se nechystám) profesionální měřák (stejnej jako používají operátoři mobilních telefonů) a antény zájemcům minimálně přeměřit.
Co se týče délky koaxiálního kabelu, tak u dobré antény na této délce nezáleží, u antény méně dobré (tj. takové té normální, nebo pokud nejsou paramtery úplně známé) je dobré se podržet délky kabelu v násobcích půlvln (tj. pro 27MHz je vlnová délka 300/27=11,1m, z toho 1/2 je 5,55m a protože ten kabel nemá jako dielektrikum - izolace mezi ztředním vodičem a stíněním - vzduch ale typicky polyethylen tak je to ještě potřeba vynásobit činitelem zkrácení který je v tomto případě 0,66, takže půlvlna je 3,66m). V běžném autě a při normální montáži by to mohlo stačit, pokud ne, tak nechat dvojnásobek a přčbytečný kabel stočit do tvaru cívky, jejíž závity jsou těsně u sebe, a přivázat vhodně pomocí vázacích pásků nebo něčeho jiného.
Pokud se používá anténa na magnetu, tak platí to samé, s tím že pokud se bude dávat pokaždé na zhruba stejné místo nemusí se znovu ladit. Nejlepší místo je uprostřed co největší kovové plochy - takže střed střechy auta. Pokud to nejde, tak se tomu co nejvíce přiblížit. Nevhodné je vedení anténního prutu (nebo jeho části) souběžně s něčím další kovovým (sloupek karoserie a pod.).
Z praxe jsou nejčastější problémy u antén zaviněné zateklou vodou do patního držáku a následně do kabelu, přiskřípnutý nebo jinak poškozený kabel a utržený konektor. Všechny spoje je potřeba chránit proti vlhkosti - na spojení kabelů je to třeba použitím vulkanizační pásky (taková gumová izolačka která je na cívce proložená plastovou fólií a natahuje se jak žvýkačka. Po omotání kabelu se za nějakou dobu slepí její závity nerozebíratelně k sobě - používám to i na klasické kabelové svazky) a proti mechanickému poškození.
Není moc vhodné použití různých silikových tmelů, občas jsou kyselé a kabel to potom rozežere a to i u některý které jsou označené jako neutrální.
Kombinace CB + PMR asi hned tak nebude, protože PMR nesmí mít odnímatelnou anténu a u CB dnes již převažují mobilní stanice, které jsou namontované někde uvnitř palubní desky, odkud to moc dobře na PMR nevysílá. Radioamatérské stanice na to použít jdou, ale nejsou na to homologované. To že na CB nebo PMR není potřeba žádné povolení ještě neznamená, že se nemusí používat homologované radiostanice.
Osbně radiostanici v autě nemám, ale trošku mě to baví jak mimo práci (radioamatérské vysílání) tak v práci (speciální a mikrovlnná technika a podobně).
Pokud by někdo chtěl, tak v týdnu v Brně a o víkendu v Hlubočkách u Olomouce jsem po předchozí domluvě schopen antény a případně i radiostanice otestovat, přeměřit a případně i nastavit.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
VencaZE
Příspěvky: 3564
Registrován: 17 kvě 2008 14:51
tel.: 602 550 993
auto: 110HT, S2A 88, G66
Bydliště: Brod nad Tichou, okr. Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#18 Příspěvek od VencaZE » 24 dub 2009 15:49

Jj, k tomu není co dodat..
Urbanovi Pneu&Cars- Servis Land Rover, diagnostika, autoelektro, pneuservis a jiné.. urbanovipneucars@email.cz
WWW: http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 12&t=26864
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty. OK1LRD

Uživatelský avatar
MOPADŽI
Příspěvky: 4295
Registrován: 08 zář 2007 22:35
auto: Def,Def a Def+Disco
Bydliště: Orlickoústecko
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#19 Příspěvek od MOPADŽI » 24 dub 2009 16:02

Vezmi to. Díky
Čas a Land Rover, nezastavíš... www.mopadzi4x4.eu

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#20 Příspěvek od OC » 24 dub 2009 16:24

MadTom píše:Kombinace CB + PMR asi hned tak nebude, protože PMR nesmí mít odnímatelnou anténu a u CB dnes již převažují mobilní stanice, které jsou namontované někde uvnitř palubní desky, odkud to moc dobře na PMR nevysílá.
To je sice pravda, ale já bych se spokojil i s kombinovanou ručkou. A ta také -- pokud vím -- neexistuje :(, a to ani od Čongů, jimž jsou samozřejmě evropské homologace u zadní části těla :( Uznávám, že ručky CB nejsou nic moc, ale stejně většinou používám PMR; tu prehistorii komunikační techniky bych tam chtěl jen proto, že ji přec jen má ještě pořád hodně offrouďáků...
Radioamatérské stanice na to použít jdou, ale nejsou na to homologované.
Na homologaci srdečně kašlu; máloco mne zajímá méně, než nějaké úřední lejstro. S hamáckými stanicemi jsou jiné problémy, na rozdíl od úředních výmyslů skutečné; klasickým příkladem je např. výkon, který pro PMR v praxi bohatě stačí kolem půl wattu, kdežto radioamatérské stanice většinou svítí kolem 5W na minimu :( A na rozdíl od papírů, jež mne dokonale nezajímají, toto je podstatné, neboť zbytečně velký výkon obtěžuje ostatní...
To že na CB nebo PMR není potřeba žádné povolení ještě neznamená, že se nemusí používat homologované radiostanice.
Homologovaná stanice se "musí" používat zhruba v témže smyslu, v němž "musí" být homologován libovolný pevně připojený doplněk k autu (třeba takový pevnostní nárazník): vyžaduje to sice zákon; ten zákon je nicméně debilní, a jedině rozumné je jej ignorovat, stejně jako ostatní debilní zákony. To, co je důležité, je nikoho neomezovat -- tj. např. u těch radiostanic neotravovat s moc velkým výkonem či s nesmyslně velkou deviací (to také bývá u radioamatérských stanic někdy problém, pokud se nestáhne gain mikrofonu), u toho pevnosťáku s ním do nikoho nevrazit :) A tak dále, a tak podobně.
Osbně radiostanici v autě nemám...
Já zatím také ne, nicméně dost bych ji potřeboval, hlavně kvůli letním expedicím do Alp (tam ovšem všichni, s nimiž jezdím, používají PMR). Když už ale budu něco montovat, chtěl bych to CB také, samozřejmě, pokud bych např. vyjel s Lowem nebo tak něco... nemluvě o tom, že poslouchat CB může být šikovné i na silnici, TIRáci vědí obvykle o zácpách více, než policajti :) (Ale na druhou stranu na to by stačilo něco jako Kenwood THF7 či Yaesy VX8, jež pokud vím na PMR dosáhnou /s úpravou?/, a na CB umí poslouchat.... nakonec si asi něco takového koupím a na CB halt budu němý, no :( )
OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Odpovědět