Vymena automatickej prevodovky

Discovery I, II, III

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
maryan
Příspěvky: 136
Registrován: 01 pro 2009 08:14
auto: Disco 3 & 4
Bydliště: BA, SK

Vymena automatickej prevodovky

#1 Příspěvek od maryan » 01 pro 2009 08:45

Ahoj priatelia!
Som tu novy, aj ked toto forum citam pasivne viac ako rok. Je tu kopec uzitocnych informacii a skvelych ludi! Konecne som sa teda zaregistroval a hned na uvod mam nasledovnu otazku:
Ma niekto skusenost s vymenou automatickej prevodovky?
Konkretne chcem vymenit seriovy hydromenic v prevodovke za vacsi (pozri "Torque Converter Upgrades" na "http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/part_18.html"). Seriovo sa s motorom TD5 dodava "small", ale da sa vymenit za "medium". Ocakavam v spojeni s "nachipovanim" sviznejsi zaber uz v nizsich otackach...
Tkaze, ak ste tu automaticku prevodovku uz niekto vyberali, dajte sem prosim nejake rady...
Chystam sa na to vo velmi kratkej dobe, menic mi uz prisiel.
Dakujem!
Disco 3

jezbera ivan
Příspěvky: 1054
Registrován: 16 led 2007 20:10
tel.: +421 917 189 010
auto: D3 2007 + D4 2012
Bydliště: SK - Zálesie

Re: Vymena automatickej prevodovky

#2 Příspěvek od jezbera ivan » 02 pro 2009 22:50

Tak to vidis Maryan, budes prikopnik, ale to je dobre, lebo nove veci treba skusat, potom sa do toho pustia viaceri. Ten pocin s vymenou hydromenica je jasna volba, akurat priekopnicky vyskusas efekt toho kroku.
Apropo, pre ostatnych nasich skalnych tu na fore: Maryan je stary offroadak, co ja pamatam, zacinal niekde pred 20timi rokmi, ked sme spolu chodili lietat padaky z kopcov. A to ako vypada moja D90ka, je z velkej casti kus jeho roboty, nakolko sme ho mali spolu pocas celeho roka prestavby a odrobil na nom kus preciznej upravarenskej a elektrikarskej prace! A este sa sem tam umiestnil niekde vpredsie na nejakych tych trialoch :wink:
Bronz LR Disco 4 TDV6 2012 - Mama's Street Fighter
Blue Evoque 2014 2.2

Uživatelský avatar
teslo
Příspěvky: 2656
Registrován: 25 led 2007 08:44
Bydliště: Bratislava

Re: Vymena automatickej prevodovky

#3 Příspěvek od teslo » 03 pro 2009 09:05

Maryan, hlavne si priprav poriadny zdvihak na prevodovky a pomocnika. Inac robota je to vcelku jednoducha. Kardany, LT230, priecka, povolenie menica od motora, spustenie prevodovky nizsie, odsrobovanie od motora a je vonku...samozrejme bacha ma tiahla, odvzdusnenie, kickdown kabel, olejove trubky a pod...
Range Rover Classic 3.9V8EFI, plus zopar drobnosti:)
Range Rover P38 2.5TDS

maryan
Příspěvky: 136
Registrován: 01 pro 2009 08:14
auto: Disco 3 & 4
Bydliště: BA, SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#4 Příspěvek od maryan » 03 pro 2009 09:43

Ked tam budem davat ten novy menic, treba ho najskor naplnit olejom, alebo sa tam montuje "suchy"?
Disco 3

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7825
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: Vymena automatickej prevodovky

#5 Příspěvek od Sláma Karel » 03 pro 2009 09:46

Naplnit olejem. Hlavně ho musíš nejprve nasadit na automat a pak tam dávat převodovku i s měničem dohromady. Dát pozor na to aby si to pořádně sedlo na hřídele a čerpadlo.
Znám už pár umělců co měnič přišroubovali na setrvák a pak tam dávali převodovku jako u manuální do spojky. :coze:

K
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

maryan
Příspěvky: 136
Registrován: 01 pro 2009 08:14
auto: Disco 3 & 4
Bydliště: BA, SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#6 Příspěvek od maryan » 03 pro 2009 09:59

Dik Karle.
Predpokladam, ze ked naplnim menic vo vodorovnej polohe doplna olejom, pri jeho montazi na prevodovku, ktora bude vo vodorovnej polohe, mi olej bude vytekat z menica. To znamena ze budem musiet mat prevodovku pri montazi menica vo zvislej polohe? Alebo je to inak? Musi byt menic naplneny tak, aby v nom nezostal ziadny vzduch?
Disco 3

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7825
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: Vymena automatickej prevodovky

#7 Příspěvek od Sláma Karel » 03 pro 2009 10:31

Nemusí být naplněný úplně. Stačí trochá oleje aby neběžel úplně nasucho než ho čerpadlo naplní. K
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#8 Příspěvek od Acon » 03 pro 2009 10:45

to znamená, že väčší menič viac zaberá a menej preklzujú lamely ako pri malom? Dosť ma zo začiatku iritovalo ako motor zbytočne točí vysoko a pritom by menič mohol zaberať viac. Keď to porovnám s kamočovým G 270 tak tam ako keby sa menič uzamkol pri každom stupni. Záber je oveľa väčší a nepreklzuje toľko. Pritom motor u TD5 ma aj v základe dosť Nm, Dosť ma rozčuluje, keď predbieham na uzamknutej 3ke pekne to zrýchluje a keď neopatrne pridám viac, menič sa odomkne a je po zrýchlení. Riešil by to väčší menič? Aká je to investícia?
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

maryan
Příspěvky: 136
Registrován: 01 pro 2009 08:14
auto: Disco 3 & 4
Bydliště: BA, SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#9 Příspěvek od maryan » 03 pro 2009 21:58

Vacsi menic ma ucinnejsi prenos krutiaceho momentu od motora do prevodovky. To znamena ze v rezime ked je odomknuty, nebude tolko preklzovat. Tymto pri ustalenej rychlosti napr. 70km/h (ked je este 4-ka odomknuta) po rovine nebude treba tocit motor na 2400 ot/min ale povedzme len 2100 ot/min. To samozrejme za predpokladu, ze ten motor to utiahne...
Zamkynanie 3-ky a 4-ky ma na starosti riadiaca jednotka prevodovky a ta sa rozhoduje podla otacok motora, zataze motora, rychlosti auta, teploty oleja v prevodovke, atd. Ta riadiaca jednotka urcite nespozna ze tam je vacsi menic, takze pravdepodobne uzamykanie rychlosti ostane po starom. V kazdom pripade pred vymenou chcem porobit nejake merania (rychlost / otacky motora / zaradeny stupen), ktore po vymene zopakujem aby boli aj nejake objektivne vysledky. Samozrejme to sem zverejnim...
Zatial cena za material (ZF Service Kit + ZF Out/In Seal + HD Torque Converter + Transport) cca 360,-eciek...
Disco 3

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#10 Příspěvek od Acon » 03 pro 2009 22:42

to mi je celkom jasné, že zamykanie meniča sa nezmení, ide mi o to preklzovanie. Oproti iným autám to na Disko preklzuje viac ako mi je milé. Myslel som, že sú opotrebované lamely, ale tak isto to kĺže aj na iných čo som skúšal keď som to chcel kúpiť. V každom prípade je to akceptovateľná cena a podľa toho aké budeš mať skúsenosti by som to zvážil. No a budem sa musieť odviezť na nejakej DII TD5, pretože každý tu hovorí aké je to slabé a mne sa to zasa až také slabé nezdá. Ak to porovnám s 2,5litrami od japoncov (Patrol, Pajero) tak tie sa dosť nechytajú. Či už náhodou 1. majiteľ neriešil nejaký reamp alebo chip..
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

maryan
Příspěvky: 136
Registrován: 01 pro 2009 08:14
auto: Disco 3 & 4
Bydliště: BA, SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#11 Příspěvek od maryan » 13 pro 2009 21:22

Tak som sa do toho pustil v piatok a momentalne som niekde v polovici. Rozvodovka aj prevodovka su vonku! Trvalo mi to dlhsie ako som predpokladal, lebo som pocas toho riesil este dalsie zalezitosti: Zalomene stifty na hlave drziace zberne vyfukove potrubie prveho a piateho valca (znamy problem TD5 motora ked sa zvody tepelnym namahanim ohnu tak, ze doslova odstrelia stifty co ich drzia o hlavu motora), netesnosti na chladiacej sustave, montaz uzavierky medzinapravoveho diferencialu vratane novej radiacej paky a montaz pevnostneho kriza do medzinapravoveho diferencialu. Zajtra nasadim novy vacsi konvertor do prevodovky a potom uz to len cele poskladat... Ozvem sa ked to bude hotove.
Disco 3

maryan
Příspěvky: 136
Registrován: 01 pro 2009 08:14
auto: Disco 3 & 4
Bydliště: BA, SK

Re: Vymena automatickej prevodovky

#12 Příspěvek od maryan » 15 pro 2009 22:27

Pokracujem dalej na temu vymeny konvertora v teme http://landroverforum.klape.cz/forum/vi ... f=6&t=8544, kedze nazov tejto temy (Vymena automatickej prevodovky) nie celkom koresponduje s mojim zamerom vymenit vlastne menic a nie prevodovku...
Disco 3

Odpovědět