Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

Classic, 1995, 2002, 2006, Sport
Zpráva
Autor
szeky
Příspěvky: 4
Registrován: 19 lis 2011 12:27

Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#1 Příspěvek od szeky » 19 lis 2011 12:40

zdravim vas vie mi tu niekta poradid ci mozem na Range Rover P38 odpojit predny diferencial a uplne ho vykuchat aby nebol vobec funkcny a ci bez neho auto bude normalne jezdit?Da mi tu niekto radu ako sa to ma spravit?Dakujem

alap
Příspěvky: 569
Registrován: 05 úno 2008 21:49
auto: RRC LSEi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#2 Příspěvek od alap » 19 lis 2011 20:03

Přední je přes viskospojku, takže když sundáš kardan bude z toho zadokolka a dle mého názoru by to mělo normálně fungovat a jezdit jen ze zadkem. Akorát v zimě od toho nic nečekej.
ex. Range Rover Classic 4,2 LSE 93 LPG
ex. RR P38 4,0 A SE LPG

szeky
Příspěvky: 4
Registrován: 19 lis 2011 12:27

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#3 Příspěvek od szeky » 20 lis 2011 10:00

ja to musim kompletne odpojit ja mam seknutu hrusku.Nemas stim nahodou skusenost ked viberiem prec hrusku a odpojim kardan nic sa stim nemoze stat?

Uživatelský avatar
spata
Příspěvky: 501
Registrován: 29 led 2009 13:29
tel.: 775664455
auto: RANGE ROVER P38 TDS
Bydliště: PRAHA

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#4 Příspěvek od spata » 20 lis 2011 10:37

Zdravím,bez přední kardanky jsem jel 800km z Německa,když se´mi roztrhl kříž,tak jsem jí vymontoval a normálně to jede pouze na zadní náhon.Ale ukrutně to auto bez předku plave po silnici.Ciao Spata
LAND ROVER JE AUTOMOBIL,OSTATNI JE POUZE DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK. A ŘÍKÁM MU ARISTOKRAT,DĚLA MU TO DOBŘE.

alap
Příspěvky: 569
Registrován: 05 úno 2008 21:49
auto: RRC LSEi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#5 Příspěvek od alap » 20 lis 2011 17:06

Já teda teď taky jezdím pouze na zadní náhon, urvaný kloub v předním kole, a teda žádný rozdíl v jízdě nepojiťuju. A už jsem s tím najel určitě 500km od té doby co jsem to zjistil. Hrabal jen zadek, takže to klidně mohlo být už mnohem dýl. A teda jezdím stále, takže bych se vůbec nebál toho, že by to nějak vadilo.
ex. Range Rover Classic 4,2 LSE 93 LPG
ex. RR P38 4,0 A SE LPG

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7825
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#6 Příspěvek od Sláma Karel » 20 lis 2011 18:04

No já nevím jestli to ta viskoza vydrží dlouho. Co jsem teď rozebíral poslední P38, tak se jí bez předního kardanu moc jezdit nechtělo. Sice jela ale dost to klouzalo.

Jinak by jsi musel vyndat ještě poloosy, ale klouby by jsi tam musel nechat drží ložisko v kole. Takže mi to přijde zbytečný to takhle řešit.
Lepší by asi bylo koupit jiný a neřešit to. Ať je to tak jak to má být.

K :dance
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

Uživatelský avatar
Kokesek
Příspěvky: 4447
Registrován: 26 črc 2010 18:53
auto: D2,D3,L322,P38,L405
Bydliště: Frydek Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#7 Příspěvek od Kokesek » 20 lis 2011 18:25

Karle nechapu co klouzalo na zadnim nahonu kdyz nebyl predni kardan? Visco je pouze na predni nahon, tusim s prokluzem 6kilo na kolo. Jezdim tak cely rok, mensi spotreba, lepsi zatacivost.
Diagnostika, chipovani, OPRAVY A SERVIS LR
774290683 MORAVA, OSTRAVA, FM
http://www.car-prestiz.cz

Uživatelský avatar
Dočkař
Příspěvky: 136
Registrován: 13 dub 2011 15:58
tel.: 721074200
auto: RRC 300tdi
Bydliště: Beroun

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#8 Příspěvek od Dočkař » 20 lis 2011 19:03

JJ. Teoreticky by se nemělo stát vůbec nic. U VW se standartně k visco spojce dodává, ve smyslu přidává, koncernový odpojovač náhonu. Na férovku to rozpojí kardan, nic víc. Jak píše Kokešek. Auto jede lehčeji, úspora paliva. Ale ztrácí to kouzlo "stálý čtyřkolky" Nějaké plavání, bo něco podobného by se objevit nemělo. Spíš bych to v případě Špáci připisoval zhoršené trakci při tažení vozejku.
Dočkař momentálně bez Dočky
pily, sekačky, traktůrky servis-prodej http://www.beleza.cz" onclick="window.open(this.href);return false; ; odtahy http://www.odtahofka.cz" onclick="window.open(this.href);return false; telefon moc neberu.: 721 074 200

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7825
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#9 Příspěvek od Sláma Karel » 20 lis 2011 23:18

No já nevím, nejsem si jistý jestli u P38 to není trochu jinak než u posraného Das Auta nebo Freelandera.
Možná se už blbě pamatuju když jsem to měl kdysi dávno rozebrané, ale já si myslím, že v přídavce u P38 je nejdřív mezinápravový diff a pak to jde ještě přes visco.
Ale je možný, že už si to blbě pamatuju. Bylo by to i nelogické, ani nevím, jak by to fungovalo, ale trochu to ve mě stále hlodá a ještě to ve mě podporuje i Microcat. Že to nazývají differenciál.

Měl jste to už nekdo rozebrané?

Protože si pamatuju, že i jednomu známému když praskla poloosa, tak to nedojelo. Tak kde byla chyba? Mě teď to auto taky popojíždělo a jakoby to klouzalo. Kdyby to nebyl automat, tak bych to přirovnal ke spálené spojce.

Nemáte jenom zapečené ti viscospojky?

U posraného Das Auto a u Free je to jasné. Tam je jedna náprava natvrdo a pak je výstup na kardan a na něm je pak visco kvůli prokluzu. Ale u P38 je to součástí rozvodovky.

No já to snad zkusím zítra rozebrat jak jsem zvědavej.

K :dance
Přílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (232.12 KiB) Zobrazeno 6211 x
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

Uživatelský avatar
spata
Příspěvky: 501
Registrován: 29 led 2009 13:29
tel.: 775664455
auto: RANGE ROVER P38 TDS
Bydliště: PRAHA

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#10 Příspěvek od spata » 21 lis 2011 00:22

TO:DOČKAŘ,ano také jsem si myslel,že to je plavání vuči přívěsu,ale to auto bez předního kardanu nešlo ukočírovat ani solo,jede to,ale opravdu plave.A ještě jedna zkušenost,při rozjezdu se to bez kardanu jakoby staví na zadní,předek auta jde vzhuru.Ciao Spata
LAND ROVER JE AUTOMOBIL,OSTATNI JE POUZE DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK. A ŘÍKÁM MU ARISTOKRAT,DĚLA MU TO DOBŘE.

Uživatelský avatar
Kokesek
Příspěvky: 4447
Registrován: 26 črc 2010 18:53
auto: D2,D3,L322,P38,L405
Bydliště: Frydek Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#11 Příspěvek od Kokesek » 21 lis 2011 07:43

:arrow: vzdycky jak menim vytahany retez tak to rozpulim. Nic v te spajzce neni par lozisek retez, visco a planetove soukoli redukce. Nejhorsi je pro ozubeni visco spojky hrabani a trakce na polokluzkem podkladu. Vymackaji se dokonale zuby na visce. a pak se dost umi protahnout rezez. tedy pokud to nekomu preskakuje vetsinou je to visco a rezet. Visco vymenis na aute to neni problem. Na retez musi spajzka dolu.
13042011055.jpg
13042011055.jpg (136.27 KiB) Zobrazeno 6164 x
a vetsinou se to kazi kdyz jezdime pres velke bavorske kopce...

18092010095.jpg
18092010095.jpg (72.2 KiB) Zobrazeno 6164 x
Diagnostika, chipovani, OPRAVY A SERVIS LR
774290683 MORAVA, OSTRAVA, FM
http://www.car-prestiz.cz

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7825
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#12 Příspěvek od Sláma Karel » 22 lis 2011 23:24

Tak Kokesku, nedalo mi to a dneska jsem to rozebral. Nevím kdy jsi to dělal naposledy, ale každopádně je tam mezinápravový differenciál jako vyšitý. Byli u toho i Kanec a Ondra44 tady z fora a viděli to na vlastní oči. :shock:

Moc se mi nechce věřit, že pokud to rozebíráš a opravuješ, tak jsi si toho nevšiml. Asi jsi neměl důvod se tou věcí, co je na obrázku ode mě, nějak zabývat. Prostě jsi dal nový řetěz a zase si to zavřel a pak řešil visco.

I na tvé fotce je vidět vstup pro dvě hřídele jakoby od toho řetězu. Jedno (ta vnitřní) je na tu hřídel která vede až na zadní kardan skrz jedno planetové kolečko a ta vnější (u tebe na fotce oholená) je z toho druhého planetového kolečka. No a mezi těmi planetovými kolečky jsou satelity. Takže je to normálně diff.

100% není ten převod na zadní nápravu natvrdo od řetězu. Když vyndáš visco, tak můžeš nahoře vstupem točit jak chceš a výstup na zadní kardan se ani nehne. Zato se točí jedna s těch dvou hřídelí co vedou do visco. A pokud točíš zadním vstupem od kardanu, tak se ti ta druhá hřídel točí do protisměru. Takže diff.

Takže jsem si jistý, že je tam mezinápravový diff a ta visco v tohmhle systému asi supluje samosvor toho mezinápravového difu.

Takže to že Vám to jede jenom na zadek bez předního kardanu znamená, že buďto máte tu visco zapečenou úplně na tvrdo (jako se stává free) A následkem toho se stává to co máš na fotce, že se očeše ten vstup do visco.
Nebo ji máte v tak skvělé kondici, že to zatím jenom necítíte.

Ale mezinápravový differenciál v P38 je a ta viscoza asi akorát funguje jako samosvor mezinápravového diffu a ne jako povolovač pro přední kardan.

Takže já bych bez předního kardanu rozhodně nejezdil dlouhodobě.

K :dance
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

MadTom
Příspěvky: 14955
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#13 Příspěvek od MadTom » 22 lis 2011 23:47

Jsem si otevřel schválně RAVE a je to tam popsané - viskózní spojka začne zabírat ve chvíli, kdy se točí jinou rychlostí přední a zadní kardam a začne je navzájem brzdit - tj. začne fungovat jako omezovač rozdílu otáček a tím i omezovač funkce mezinápravového diferenciálu.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Sláma Karel
Příspěvky: 7825
Registrován: 21 črc 2007 00:04
tel.: +420608333403
auto: to se mi sem nevejde
Bydliště: Mníšek Pod Brdy

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#14 Příspěvek od Sláma Karel » 23 lis 2011 00:11

No takže jsem to odhadl dobře. Má to prostě mezinápravový diff se samosvorem. :wink:

K :dance
POUŽITÉ NÁHRADNÍ DÍLY NA VŠECHNY LAND ROVERY --- tel 608333403 --- email rangerover@volny.cz --- http://www.lrslama.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
28 let praxe

Uživatelský avatar
spata
Příspěvky: 501
Registrován: 29 led 2009 13:29
tel.: 775664455
auto: RANGE ROVER P38 TDS
Bydliště: PRAHA

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#15 Příspěvek od spata » 23 lis 2011 09:37

Tak proto to auto tak plavalo,když měla visko toliko práce.A ještě jsem si vzpomněl,že bez kardanu se při rozjezdu/i solo/ zvedal docela hodně celý předek.Ciao Spata
LAND ROVER JE AUTOMOBIL,OSTATNI JE POUZE DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK. A ŘÍKÁM MU ARISTOKRAT,DĚLA MU TO DOBŘE.

Uživatelský avatar
Kokesek
Příspěvky: 4447
Registrován: 26 črc 2010 18:53
auto: D2,D3,L322,P38,L405
Bydliště: Frydek Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#16 Příspěvek od Kokesek » 23 lis 2011 13:44

Karle ty mas PRAVDU! To nechapu co te moji spajze teda je.


Auto me neplave, visko je ok a protaci se normalne, jak hodim predni kardan tak se auto v rejdu nestriha. Spajzka nehreje a nehuci. Sem z toho jelen jalovy... Bez predku jedu jako by se nechumelilo. Taham dost voziky...

Ale mezi DIFF tam fakt je!
Omlouvam se Karlovi za mystifikaci.
Diagnostika, chipovani, OPRAVY A SERVIS LR
774290683 MORAVA, OSTRAVA, FM
http://www.car-prestiz.cz

alap
Příspěvky: 569
Registrován: 05 úno 2008 21:49
auto: RRC LSEi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#17 Příspěvek od alap » 23 lis 2011 21:39

Tak to mám taky problém. Ale já jsem dělal loni test protočení jednoho předního kola ve vzduchu, když ostatní byli na zemi a po zatlačení jsem jím normálně otočil, ale cítil jsem odpor. Takže mi visco funguje. Přesto přiznávám, že jsem nyní když jezdím jen na zadek, že jsem nepocítil, že by to mělo nějaký prokluz.
Tímto ti Karle děkuji, že jsi tak zvídavý. Aspoň máme zase jednu otázku zodpovězenou a bude dobré, když už jediná cesta s RRC bude do servisu na opravu kloubu, abych visco moc neohobloval a pak neměnil ještě jí.
ex. Range Rover Classic 4,2 LSE 93 LPG
ex. RR P38 4,0 A SE LPG

Uživatelský avatar
Dočkař
Příspěvky: 136
Registrován: 13 dub 2011 15:58
tel.: 721074200
auto: RRC 300tdi
Bydliště: Beroun

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#18 Příspěvek od Dočkař » 23 lis 2011 23:28

Nechci se hádat, bo sem tohle rozebraný neviděl. Nicméně bych se přikláněl k tomu, že pokud pojede bez kardanu, bude to to samé jako prokluz a tudíž se visko zatáhne. Pokud ti to Karle zabíralo částečně, viděl bych to jako vadnou visco, která prostě prokluzovala. Obě dvě varianty jsou samozřejmě závada. Jak zatuhlé lamely, tak prokluzující lamely. Pokud je visco spojka v pořádku, nemůže se ohoblovat. Vzhledem k principu, kdy povrchové tření lamel zajišťuje proměnná viscozita :chuckle olejové náplně spojky. Používání a hrabání a podobné kousky by vadit neměly. Nicméně, pokud je zatuhlá, logicky to někde musí zejména při rejdování na pevném povrchu povolit a nejslabší místo je to osazení kardanu. Proto očesaný zuby. A posranym Das auto mě neštvi :ty jeden...:
Dočkař momentálně bez Dočky
pily, sekačky, traktůrky servis-prodej http://www.beleza.cz" onclick="window.open(this.href);return false; ; odtahy http://www.odtahofka.cz" onclick="window.open(this.href);return false; telefon moc neberu.: 721 074 200

Uživatelský avatar
spata
Příspěvky: 501
Registrován: 29 led 2009 13:29
tel.: 775664455
auto: RANGE ROVER P38 TDS
Bydliště: PRAHA

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#19 Příspěvek od spata » 23 lis 2011 23:56

Tak já už nevím,co se týká pohonu a převodu našich aut jsem prostudoval,asi bych tomu měl rozumět,jako kdysi vyučený automechanik u ČSAD,ale proč safra ty auta jsou stejná a mě bez předního kardanu to sice jelo,ale plavalo,zvedalo se,prostě s tím nešlo jet,a třeba Kokešek,s tím jezdí pořád?A to píši jen ze zkušenosti,jak jsem s tím jel.Tak jak to vlastně funguje?Jestli je tam diff,tak to prostě zavře,a jede na zadek,ale proč jedno auto je pojízdné a moje nikoliv/teda dojel jsem,ale i se bál/?Ciao Spata
LAND ROVER JE AUTOMOBIL,OSTATNI JE POUZE DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK. A ŘÍKÁM MU ARISTOKRAT,DĚLA MU TO DOBŘE.

Uživatelský avatar
Kokesek
Příspěvky: 4447
Registrován: 26 črc 2010 18:53
auto: D2,D3,L322,P38,L405
Bydliště: Frydek Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Range Rover P38 odpojenie predneho diferencialu

#20 Příspěvek od Kokesek » 04 pro 2011 10:53

Tak sem si nasadil predni kardan... :D , poznatek pred montazi-vyrazena rychlost zabrzdena rucni brzda. zajimalo me zda mam teda visco uplne tuhou nebo tak dobrou. Metrova tycka nasazena na vystup predniho kardanu a pomalym tahem jde visco otocit. tak sem usoudil ze je asi "tak dobra". Kdyz delam pomale kolecka na asfaltu tak auto neposkakuje, jak zvysuju rychlost tak citim malinke vibrace, ale to nutne nemusi byt visco...

to SPATA: Myslim ze auto je o neco stabilnejsi, a navic co je zajimave tak me zmizela vibrace ze zadu kolem cca 110-120km/h(s kolama jsem nic nedelal) Pri prudke akceleraci hlavne na trojku zustava vibrace ze zadu, jako by diff nebo naprava nemohla unest kroutak na cestu.
Diagnostika, chipovani, OPRAVY A SERVIS LR
774290683 MORAVA, OSTRAVA, FM
http://www.car-prestiz.cz

Odpovědět