Autonehody a vše kolem nich

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Autonehody a vše kolem nich

#1 Příspěvek od Safraporte » 03 črc 2014 09:56

Pánové (a dámy), měl bych prosbu o radu.
Manželka včera způsobila malou autonehodu (nedání přednosti v jízdě) s tím, že my na autě máme jen pomačkané plechy a druhé auto (dodávka) skončila ve strouze s nutností přivolat autojeřáb a auto i odtáhnout do servisu. Nehoda bez zranění a vyšetřována policií.
Majiteli poškozeného auta bylo sděleno, že mu pojišťovna uhradí jen náklady na odtah do nejbližšího servisu (přibližně 25 km), nicméně trval na tom, že si zajistí svůj odtah a to až domů - cca 200 km s tím, že tyto vícenáklady (které by měly činit kolem 12 000,-Kč) uhradí má žena :shock:

Má na to nárok? S čím mohu počítat? :hmm:

Krasty
Příspěvky: 511
Registrován: 17 úno 2012 08:33
Bydliště: Vitorazsko

Re: Autonehody a vše kolem nich

#2 Příspěvek od Krasty » 03 črc 2014 10:15

Nejsem pravnik a ani profesionalni bourac, tudiz pouze napisu jen svul logickej nazor. Naklady za servis a pripadny odtah ma hradit pojistovna toho, kdo to zavinil, ale rozhodne si nemuze poskozeny sam urcovat kdo a kam to auto doveze a kolik bude stat odtah pripadne oprava. To urcuje likvidator z pojistovny (myslim ted naklady za opravu).
Na ferovku zavolej na operatora pojistovny, kde mate sjednany povinny ruceni a tam to popis a zeptej se jich...
Je ale na hovno, pokud ta druha strana si bude stat za svym a bude te chtit tahat po soudech, to pak clovek couvne a radeji tech par tisic uhradi nez jit do neceho nakladnejsiho.

Myslim si, ze je to vsechno postaveno tak, ze odtahovka to odthane do nejblizsiho servisu, ktery ma dohodu s pojistovnou, tam by to take meli opravit a pote by to mela tomu servisu a odtahnovce uhradit pojistovna, kde mate sjednane ruceni.
Je ale jasny, ze kdyz ten dotycny je odnekud z daleka,tak asi nechce nekde nechavat auto daleko, ale dat ho do servisu nekde pobliz sveho domova nebo firmy.
Freelander 1 2,0 Tcie, 5 dv. rok 1998
Volvo XC90 2,5 T (LPG) rok 2005
Honda Civic 1,5i16V rok 1993

Honda CBR954 RR, Jawa 250, Parez (predrenovacni stav bohuzel bez TP)

Ryba je nejslusnejsi tvor na zemi....NEBERE A NEBERE :-)

MadTom
Příspěvky: 14985
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Autonehody a vše kolem nich

#3 Příspěvek od MadTom » 03 črc 2014 10:22

Hm, to je na právníka. Já jsem něco podobného řešil před cca 15 lety, bylo to ještě z doby, kdy povinné ručení dělala pouze Česká pojišťovna. Došlo to až k soudu, kde poškozený požadoval zaplacení škody po mě a po pojišťovně, kde jsem to řešil "jednoduše": Pro dané jednání jsem ze zákona pojištěn. Nejsem ochoten zaplatit část škody.

Bylo to po dohodě s pojišťovnou, pás si nárokoval různé věci, část mu byla uznána a následně pojišťovnou zaplacena.

Osobně bych to začal řešit přímo s pojišťovnou - jsou na to zavedení, a pokud se ti to nebude líbit, tak právníka na poradu.

Co se týče odtahu - podle mě je postup pojišŤovny správný - servisní síť je dostatečně hustá, aby stačil odtah do nejbližšího značkového servisu a následně proplacení nákladů na převzetí vozidla ze servisu. Navíc, pokud jeho auto bylo havarijně pojištěno, tak může upatnit plnění z tohoto pojištění a tím pádem mu nevznikla škoda, kterou by jsi mu měl platit ty - protože by to dostal zaplacené dvakrát.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Autonehody a vše kolem nich

#4 Příspěvek od Safraporte » 03 črc 2014 11:33

Jelikož v tom nejsem vůbec právně vzdělaný, tak mám např. obavu, jestli mne nemůže zažalovat pro vzniklou škodu (vícenáklady na odtah), proběhne nějaké zkrácené soudní jednání a mě pak přijde jen vyrozumnění o rozhodnutí s tím, že mám např. 14 dní na odpor.
Nebo je pro něho partnerem pouze pojišťovna?
Nevím, v téhle naší ,,kafkárně" už věřím všemu :sweat

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2572
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Autonehody a vše kolem nich

#5 Příspěvek od habakuk » 03 črc 2014 12:10

Asi bych se mohl považovat za velmi zkušeného účastníka dopravních nehod. 7 ťukanců jsem již absolvoval. Vždy pro mě byl partnerem pojišťovna viníka nikoliv viník samotný. Nikdy nebylo třeba ho více kontaktovat či po něm něco požadovat. Při autonehodě kdy byl potřeba odtah mého vozu a já jsem byl poškozený jsem zavolal asistenci mé pojišťovny a auto bylo odtaženo kam jsem určil (domů) a následně ještě do servisu. Vše si následně pojišťovny mezi sebou v rámci vyrovnání dořešili a nic jsem neplatil. Odkázal bych poškozeného na tvoji pojišťovnu a hlavně nic neplatil.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Uživatelský avatar
BeerRudolf
Příspěvky: 947
Registrován: 30 říj 2007 13:31
auto: Tak akorát

Re: Autonehody a vše kolem nich

#6 Příspěvek od BeerRudolf » 03 črc 2014 12:15

Je to velice složité, ale on nic nezavinil a vžij se do jeho kůže. Ty by jsi svůj vůz předal nějakému s pojišťovnou spřátelenému bastliči cca 200 km od Tvého bydliště? Upřímně já tedy ne a chtěl bych aby mi auto opravil někdo v koho mám důvěru. Takže za mně jednoznačně má na úhradu nákladů za odtah nárok. Otázka kdo to zaplatí záleží na tom jakou má Tvá žena smlouvu o POV. Má -li tu nejlevnější variantu "jako já" musí počítat s tím že za chyby se platí, i z vlastní kapsy. Je potřeba přijmout osobní odpovědnost. Laický sedlácký názor.
ČZ 150,Černá1951BABUŠKA/Ford Granada L MkI, 2,3V6 Automatic,SaturnGold1977PROFESOR/Simson S50 N,Červená1978MOPED/ Simca-Talbot Solara LS 1,3,ZelenáMetalíza1980TAŤKA/Simson S51 Enduro,Šedá1984SÍMA/Oltcit Club 11,Červená1988OLDÍK/Fiat Panda 4X4,Stříbrná2010

MadTom
Příspěvky: 14985
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Autonehody a vše kolem nich

#7 Příspěvek od MadTom » 03 črc 2014 12:56

I ta nejlevnější varianta povinného ručení je na 35 milionů korun nebo něco podobného - to na dodávku stačí, i kdyby se měla kupovat nová. A pokud chce proplatit něco, co mu pojišťovna neuzná jako oprávněný náklad, tak proč by jsi mu to měl uznávat ty? To by povinné ručení postrádalo smysl.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Hubert
Příspěvky: 2468
Registrován: 28 čer 2009 19:13
tel.: 724878985
auto: D1 300 TDI, D3 TDV8
Bydliště: Kousek do Třebíče
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonehody a vše kolem nich

#8 Příspěvek od Hubert » 03 črc 2014 13:02

Uz sem někde viděl ze i na povinném ručení je spoluúčast. Mozna že by to bylo i těch 12.000 Kč.
Land Rover Discovery 300 Tdi, AUT, ABS, TC, +2", Front TrueTrack, Rear 100%ARB,
Máte štěstí že jsem tady. Říkají o mě že jsem odborník. :-) Mám málo času, ale na výzvu se čas vždy najde.

Uživatelský avatar
Hubert
Příspěvky: 2468
Registrován: 28 čer 2009 19:13
tel.: 724878985
auto: D1 300 TDI, D3 TDV8
Bydliště: Kousek do Třebíče
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonehody a vše kolem nich

#9 Příspěvek od Hubert » 03 črc 2014 13:06

Tak už jsem si vzpomněl ma to CPP u nejlevnější varianty. Tak jestli to nebude tím.
Land Rover Discovery 300 Tdi, AUT, ABS, TC, +2", Front TrueTrack, Rear 100%ARB,
Máte štěstí že jsem tady. Říkají o mě že jsem odborník. :-) Mám málo času, ale na výzvu se čas vždy najde.

MadTom
Příspěvky: 14985
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Autonehody a vše kolem nich

#10 Příspěvek od MadTom » 03 črc 2014 13:20

Ale spoluúčast je mezi tebou a tvou pojišťovnou, neřeší to, že by ty jsi něco přímo platil poškozenému, tomu vždy platí pojišťovna a od tebe si potom vyžádá spoluúčast.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Autonehody a vše kolem nich

#11 Příspěvek od Safraporte » 03 črc 2014 13:28

Hubert píše:Tak už jsem si vzpomněl ma to CPP u nejlevnější varianty. Tak jestli to nebude tím.
Néé, mám obě auta pojištěná u Generali. Dnes má přijet paní od nich sepsat se mnou hlášení o nehodě.

A těch 12 000,-Kč ...
K těm došlo tak, že na místě nehody obvolali obě pojišťovny (moji Generali a jejich Uniqu) a u obou jim potvrdili proplacení pouze do nejbližšího značkového servisu. Jelikož to je Fiat Ducato, tak by to znamenalo Plzeň (25-30 km). Tak to potvrdili i policisti. Nicméně řidič volal majiteli a přišel s tím, že ten trvá na odtažení do sídla firmy (někde u Jindřichova Hradce). Údajně už zajistil odtahovou službu a rozdíl mezi úhradou pojišťovny a skutečnou cenou má podle nich být 12 000,-Kč, které má uhradit má žena. Co jsem koukal, po dálnici je to cca 250 km jedna jízda a po okreskách cca 150 km.

K té osobní zodpovědnosti - té se nikdo nezříká. Ale zase na druhou stranu, aby si na ní někdo rejžoval :cash (?).
To se pak může rozhodnout, že si to dá opravit v servisu svého známého, ten dá 3-násobné ceny oproti normálu, pojišťovna uhradí základ a on po mě bude požadovat rozdíl? Tohle přece není o osobní zodpovědnosti mé ženy, ale o tom, aktivně se připravit na obranu proti neoprávněným nárokům. Tak to vidím já.

Krasty
Příspěvky: 511
Registrován: 17 úno 2012 08:33
Bydliště: Vitorazsko

Re: Autonehody a vše kolem nich

#12 Příspěvek od Krasty » 03 črc 2014 14:02

Chapu ten gentlemansky postoj, ze by to bylo "ferovy" mu to uhradit, ale na druhou stranu je toto proste centralne rizene statem, ze kazdy musi mit pov.ruceni a i to jak se to pak resi a tudiz tohle proste resit pres pojistovnu vinika, tudiz pres tu tvoji. Tam ti skutecne operator rekne na co ma poskozeny narok a na co ne.
Pozadovat to muze a samozrejme muzes byt velkorysy a zaplatit to, ale na co si pak platis to povinny ruceni? Jak tu bylo nekde receno, to by si pak kazdy mohl usmyslet kdeco.
Mozna to zni tvrde a bez tolerance, ale i ja zazil to jak moje polovicka tukla jednoho blba a rozepisovat se tu o tom nebudu, co vsehcno jsem absolvoval a co si chlapek vsechno vymyslel...
Freelander 1 2,0 Tcie, 5 dv. rok 1998
Volvo XC90 2,5 T (LPG) rok 2005
Honda Civic 1,5i16V rok 1993

Honda CBR954 RR, Jawa 250, Parez (predrenovacni stav bohuzel bez TP)

Ryba je nejslusnejsi tvor na zemi....NEBERE A NEBERE :-)

Uživatelský avatar
fugín
Příspěvky: 2276
Registrován: 13 lis 2011 21:56
tel.: 777001161
auto: ex free 1,8/Disco2
Bydliště: opatovice nad labem

Re: Autonehody a vše kolem nich

#13 Příspěvek od fugín » 03 črc 2014 14:04

Nejsem právník a ťukanec byl za život jen jeden,ale nemůžu souhlasit s Rudolfem. Pokud pojišťovny shodně uvedli že má být vůz odtažen do nejbližšího ZNAČKOVÉHO servisu nemělo by se jednat o nějakého bastliče. A onen nejbližší značkový servis za opravy musí ručit. Otázka je spíš jak a kdo proplatí dopravu a cestu té dodávce po opravě zpět do firmy. Podle mě i ta nejmenší pojistka (35 mega) by měla teda dopravu bezpečně pokrýt. Ale ona je to otázka fakt pro zkušeného právníka. Lidi jsou dnes různí a ani by mě moc nepřekvapilo kdyby majitel firemního auta zkusil vymýšlet ještě nějakou náhradu za komplikace vzniklé firmě díky problémům které pro něj absence firemního auta znamenala.
EX: Freelander 1 1,8 benz. 2002
Akt.: Discodvojka Td5 2004 Žoffka-strašně drahá

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2572
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Autonehody a vše kolem nich

#14 Příspěvek od habakuk » 03 črc 2014 14:11

Situace je velmi ošemetná, ale nechal bych to řešit tvoji pojišťovnu a osobně bych se v tom neangažoval a nic neplatil. Jde i o samotný rozsah nehody, stáří auta a zvolený způsob financování opravy. V podstatě má 3 možnosti opravy
- autorizovaný servis faktura na pojišťovnu a její proplacení
- oprava rozpočtem likvidátor dá odhad ceny opravy a zašle peníze
- totální škoda pojišťovna vyplatí hodnotu vozu mínus cena vraku
V této situaci je poškozený na tom vždy hůř musí vše vyřídit, oběhat, pohádat se o peníze s pojišťovnou. Kdežto viník předá jen podklady od svého ručení tím jeho řešení končí pak jenom dostane vyrozumění o plnění z jeho pojistky a malus na ručení. Cokoliv navíc považuji za nátlak na viníka.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Uživatelský avatar
Balú
Příspěvky: 767
Registrován: 01 srp 2012 13:53
tel.: +421903775011
auto: LR DII 2003
Bydliště: Púchov

Re: Autonehody a vše kolem nich

#15 Příspěvek od Balú » 03 črc 2014 15:07

Ako byvaly (vlastne este sem-tam prilezitostny) odtahovkar som takychto situacii zazil stovky a zial je to v nasich statoch uplne rovnake a to tak,ze ako uplny chuj VZDY s toho vyjde poskodeny :Ale fuuj: -nezavinil nehodu a ma roztrieskane auto stovky km od domu a zial pokial ho nema seriozne havarijne poistene tak si odtah domov plati z vlastneho vrecka.Asistencky vzdy preplatia iba odtah do najblizsieho servisu,alebo mas uhradenu urcitu max. vysku do ktorej sa odtah moze uctovat a to je zavisle na druhu poistenia,lepsie povedane pripoistenia -zakladne je tusim okolo 80€,alebo najblizsi servis,a tie zvysene su uz celkom v pohode...
Z praxe asi 70-80% ludi si da auto odviest domov(alebo do jeho servisu) a celu cestu potom nadava na idiota co mu vliezol do cesty,ma hlavu v smutku a rozmysla od koho si pozica auto(lebo ho samozrejme potrebuje) a pri plateni rozdielu medzi tym co uhradia asistencky a skutocnou vyskou faktury prisaha ze to len tak nenecha :grin: ...na druhy den vychladne a necha to tak :mrgreen: . Ja nato vzdy reagujem len tak ze bud rad ze si zivy,ze mozes hybat vsetkymi nohami a rukami...skratka stalo sa,bohuzial ,zivot ide dalej
Ale velakrat sa stalo aj ze vinnik bez pindov ten rozdiel zaplatil,skratka sa vzil do koze toho chudaka co mu sposobil skodu...ale samozrejme ze poskodeny nato narok memal.

dava
Příspěvky: 799
Registrován: 30 bře 2013 09:05
auto: DII Td5 v origoši

Re: Autonehody a vše kolem nich

#16 Příspěvek od dava » 03 črc 2014 15:44

Safraporte píše:
Hubert píše:Tak už jsem si vzpomněl ma to CPP u nejlevnější varianty. Tak jestli to nebude tím.
Néé, mám obě auta pojištěná u Generali. Dnes má přijet paní od nich sepsat se mnou hlášení o nehodě.

A těch 12 000,-Kč ...
K těm došlo tak, že na místě nehody obvolali obě pojišťovny (moji Generali a jejich Uniqu) a u obou jim potvrdili proplacení pouze do nejbližšího značkového servisu. Jelikož to je Fiat Ducato, tak by to znamenalo Plzeň (25-30 km). Tak to potvrdili i policisti. Nicméně řidič volal majiteli a přišel s tím, že ten trvá na odtažení do sídla firmy (někde u Jindřichova Hradce). Údajně už zajistil odtahovou službu a rozdíl mezi úhradou pojišťovny a skutečnou cenou má podle nich být 12 000,-Kč, které má uhradit má žena. Co jsem koukal, po dálnici je to cca 250 km jedna jízda a po okreskách cca 150 km.

K té osobní zodpovědnosti - té se nikdo nezříká. Ale zase na druhou stranu, aby si na ní někdo rejžoval :cash (?).
To se pak může rozhodnout, že si to dá opravit v servisu svého známého, ten dá 3-násobné ceny oproti normálu, pojišťovna uhradí základ a on po mě bude požadovat rozdíl? Tohle přece není o osobní zodpovědnosti mé ženy, ale o tom, aktivně se připravit na obranu proti neoprávněným nárokům. Tak to vidím já.
Neřeš to, od toho je pojištění, nic víc neplatíš. Jeho odkaž na pojišťovnu a dál se není o čem bavit. Pokud by někdo měl po tobě chtít peníze, třeba za tu spoluúčast, tak opět jedině pojišťovna . Proplatí mu dneska i náhradní vozidlo a případné další škody dle výše pojistné částky, ale musí si to vyjednat a předložit účty on. Pro tebe to nahlášením PU končí.
No road? No problem...
LR užívej s klidem a rozvahou Angličana, jinak tě dostane do blázince

omar
Příspěvky: 2719
Registrován: 15 črc 2008 21:30
tel.: 736769704
auto: Discovery TD5,F2
Bydliště: kousek od Nového Jičína

Re: Autonehody a vše kolem nich

#17 Příspěvek od omar » 03 črc 2014 16:12

Vubec si stim nelam hlavu predej to svoji pojistovne a ta se postara,kolem aut a se motam uz nejekej ten patek,boural jsem v nekolika zemich evropy moji aj cizi vinou,nahlas to pojistovne a ta to vsechno zaridi,a pokud ten nabouranej ma nejaky naroky tak ho snima posli na tvoju pojistovnu.To by to mohl chtit odtahnout do servisu trebe ve spanelsku a ty by jsi to mnel platit???? proste ty jsi svoji zakonou povinost splnil povinym rucenim a co chce navic ma smulu nebo se stebou bude muset soudit, a na to se akzdej radeji vykasle ,protoze aby se soud kuli par tisicum tahl roky tak to nema cenu ,vzhledem k tomu ze vysledek je pro nej vic nez nejistej.

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Autonehody a vše kolem nich

#18 Příspěvek od Safraporte » 03 črc 2014 17:01

Děkuji vám všem za názory a věřím, že to dobře dopadne pro obě strany.

Alik
Příspěvky: 39
Registrován: 26 říj 2010 12:13
tel.: 776355875
auto: Range Rover P38
Bydliště: Rýmařov

Re: Autonehody a vše kolem nich

#19 Příspěvek od Alik » 26 srp 2014 13:59

Zdraví,
Rok jsem jezdil pro asistenční službu skoro všech pojišťoven v Čr.
Viník náklady na odtah neřeší ať se děje co se děje.
Poškozený stejně tak jak viník má dnes většinou už u základního povinného ručení nárok na asistenci ať už vřádu třeba jen 2500Kč.
Když se to rozhodnete táhnout jinam tak hradíte poté odtahové službě doplatek, na který je vám vystavena faktura kterou můžete předložit pojišťovně viníka ať ho proplatí. Jestliže si ale odtah sjednáte sami třeba od znamého bez dokladu, tak vám nikdo nic nedá.
Paní co to zavinila se nemá čeho bát. aji kdyby to šlo k soudu borec nic nevysoudí. Akorát si zaplatí soudní výlohy. Proto ty asistence existují. Za mě je nejlepší asi AXA pojišťovna mám u ní pojištěné všechno a už u zkladní pojistky mám v případě nehody odtah po celé čr zdarma.
S Pozdravem Alik

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Autonehody a vše kolem nich

#20 Příspěvek od Safraporte » 10 zář 2014 20:27

@Alik - dík za doplňující info :yes

Odpovědět