CB vysílačky a zkušenosti

Všeobecné rady a informace

Moderátor: Acon

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#21 Příspěvek od jourin » 04 kvě 2009 23:44

OC píše:
MRAK píše:pokud používám anténu s magnetem, měl bych ladit pokaždé , když jí hodím na střechu?
Teoreticky ano, protože ji přec jen pokaždé dáš trochu jinam.

Prakticky to nikdo nedělá, a funguje to také :)

Mimochodem, ještě pořád nikdo nedělá kombinovanou mobilní stanici, která by uměla CB i PMR? Já už to -- marně -- sháním pár let :( :( :( Teoreticky by to po úpravě zvládala snad hamácká Yaesu nebo Icom, ale to jsou dost šílená řešení, s nutností pájet SMD a podobně.... :(
Chystam do auta namontovat YAESU 857, jeste to zvladne mensi 817 ale ta nema oddeleny konektor pru UKV (PMR) a KV (CB) takze mi 857 a dve anteny vysla jako nejlepsi mozna volba. Krome naprosto univerzalniho rozsahu ma moznost samostatne montaze obladaciho panelu a tela vysilacky. To znamena, za radio schovas nekam do auta a ovladaci panel na prodluzovak nekam na palubku. Ted resim kam to namotovat, ovladaci panel mam jasnej, bude mezi slunecnima clonama, ale zatim nevim kam dat zbytek krabice, nejlepsi mi prijde pod kaslik do palubky, ale zatim jsem nevymyslel jak to tam rozumne dostat :-)

Jinak kdyz to zvladnes technicky tak to umi po prpopojeni s pc i stahovat aktulani meteorologicke mapy pro cely svet :-)

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#22 Příspěvek od jourin » 04 kvě 2009 23:51

Já zatím také ne, nicméně dost bych ji potřeboval, hlavně kvůli letním expedicím do Alp (tam ovšem všichni, s nimiž jezdím, používají PMR). Když už ale budu něco montovat, chtěl bych to CB také, samozřejmě, pokud bych např. vyjel s Lowem nebo tak něco... nemluvě o tom, že poslouchat CB může být šikovné i na silnici, TIRáci vědí obvykle o zácpách více, než policajti :) (Ale na druhou stranu na to by stačilo něco jako Kenwood THF7 či Yaesy VX8, jež pokud vím na PMR dosáhnou /s úpravou?/, a na CB umí poslouchat.... nakonec si asi něco takového koupím a na CB halt budu němý, no :( )
varianta s ruckou je dost nefunkcni, jsou rucky ktere se sice daji presvedcit k tomu, ze naladis potrebny kanal CB ale citlivost tam je takrka nulova :-) rozumna varianta je fakt jen ta yeasu 857, jen ma jeste jednu nerest, krom nedostatku homologace pouziva pro vysilani o neco sirsi sirku kmitoctoveho pasma... jenze ruku na srdce, jsem presvedcen ze takto "prasi" daleko min nez cinsky vyrobky ktery maj byt OK :-)

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#23 Příspěvek od OC » 05 kvě 2009 00:13

No, s rozsahem na tom 857/897 jsou slušně, ale ne dokonale.

Předně je musíš upravit (to samozřejmě není zásadní problém, ale malinko otrava to je). A pak, ani s úpravou nedosáhnou na dvoumetrové sdílenky; ty jsou u nás poměrně hodně vysoko...

Pak mají pár dalších nevýhod: zmíněná šířka pásma, také výkon (minimum je někde kolem těch 5 W), a ovládání přes počítač je velmi omezené, nelze přes jejich komunikační protokol řídit ani takové základní věci jako ten výkon, input gain, squelch.... :(

Nakolik je mi známo (a uznávám, že mi zdaleka není známo vše :)), momentálně jediná stanice, jež (po úpravě!) umí v podstatě celé (potenciálně zajímavé) pásmo a nemá (většinu) výše popsaných problémů, je Icom 9000. Zas je ale pořád relativně dost drahý....

Jinak co se mne týká, pokud zvolím něco, co má oddělitelný panel (jako 857 nebo ten Icom), půjde stanice dozadu místo přehrávače CD, tam celkem není moc co řešit. Horší problém pak je s anténou pro CB... :)
OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#24 Příspěvek od jourin » 05 kvě 2009 00:21

OC píše:No, s rozsahem na tom 857/897 jsou slušně, ale ne dokonale.

Předně je musíš upravit (to samozřejmě není zásadní problém, ale malinko otrava to je). A pak, ani s úpravou nedosáhnou na dvoumetrové sdílenky; ty jsou u nás poměrně hodně vysoko...

Pak mají pár dalších nevýhod: zmíněná šířka pásma, také výkon (minimum je někde kolem těch 5 W), a ovládání přes počítač je velmi omezené, nelze přes jejich komunikační protokol řídit ani takové základní věci jako ten výkon, input gain, squelch.... :(

Nakolik je mi známo (a uznávám, že mi zdaleka není známo vše :)), momentálně jediná stanice, jež (po úpravě!) umí v podstatě celé (potenciálně zajímavé) pásmo a nemá (většinu) výše popsaných problémů, je Icom 9000. Zas je ale pořád relativně dost drahý....

Jinak co se mne týká, pokud zvolím něco, co má oddělitelný panel (jako 857 nebo ten Icom), půjde stanice dozadu místo přehrávače CD, tam celkem není moc co řešit. Horší problém pak je s anténou pro CB... :)
Uz jsem to dlouho neresil, ale skoro bych se vsadil ze sdileny kanaly na dvoumetru jsou uz zruseny a zustali jen na 70 cm :-) ale jak rikam nesleduju to :-) dulezite je ze to umi CB a PMR, CB taha kazdej v aute a na PMR litaj kamaradi na ctyrkolkach se kteryma obcas jezdim, povoleny vykon je pravda ponekud prekroceny ale kdyz nebudes delat bordel tak to asi nikomu ani vadit nebude :-) jinak se jeste podivej na VFO krok u toho Icoma, kdysi jsem na to koukal a neumel potreby kmitoctovy krok pro presne naladeni PMR frekvence. Mozna ze uz maj nejaky novy firmware ktery to umi.

Ja mam CD pod sedackou a to mi prijde skoda utopit vysilacku :-)

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#25 Příspěvek od jourin » 05 kvě 2009 00:30

OC píše:
Nakolik je mi známo (a uznávám, že mi zdaleka není známo vše :)), momentálně jediná stanice, jež (po úpravě!) umí v podstatě celé (potenciálně zajímavé) pásmo a nemá (většinu) výše popsaných problémů, je Icom 9000.

Jeste takova drobnost myslel jsem Icom 7000... 9000 je ta velka stolni krabice ne? :-)

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#26 Příspěvek od OC » 05 kvě 2009 01:17

jourin píše:
OC píše:Nakolik je mi známo (a uznávám, že mi zdaleka není známo vše :)), momentálně jediná stanice, jež (po úpravě!) umí v podstatě celé (potenciálně zajímavé) pásmo a nemá (většinu) výše popsaných problémů, je Icom 9000.
Jeste takova drobnost myslel jsem Icom 7000... 9000 je ta velka stolni krabice ne? :-)
Jojo, omlouvám se -- měl jsem na mysli sedmitisícovku. 9000 je krám obrovský a móóóc drahý ;)
OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

MadTom
Příspěvky: 14955
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#27 Příspěvek od MadTom » 05 kvě 2009 07:15

Jenom jedna drobná poznámka k používání 857 v autě - při montáži vlastního rádia je potřeba zajistit přístup chladícího vzduchu. Sice má ventilátor uvnitř, ale je potřeba aby vzduch měl kam odejít. Ono to totiž oproti obyčejnému CB docela dost topí, i když to jede na malý výkon. Zavřít to do nějaké dutiny nemusí být nejlepší.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#28 Příspěvek od jourin » 05 kvě 2009 12:44

MadTom píše:Jenom jedna drobná poznámka k používání 857 v autě - při montáži vlastního rádia je potřeba zajistit přístup chladícího vzduchu. Sice má ventilátor uvnitř, ale je potřeba aby vzduch měl kam odejít. Ono to totiž oproti obyčejnému CB docela dost topí, i když to jede na malý výkon. Zavřít to do nějaké dutiny nemusí být nejlepší.
jo jo souhlas, je to jeden z duvodu proc jsem to jeste nikam nenasrouboval, nicmene to s tim chlazenim neni tak uplne strasny pokud pouzivas nejnizsi mozny vykon pri vysilani. Ono i ten nejnizsi mozny vykon ponekud prekracuje maximalni povoleny :-) V kazdem pripade v pripade pouziti maximalnich moznych vykonu je tepelne vyzarovani dost vysoky

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#29 Příspěvek od jourin » 05 kvě 2009 12:50

OC píše: Jojo, omlouvám se -- měl jsem na mysli sedmitisícovku. 9000 je krám obrovský a móóóc drahý ;)
no ale IC 7000 nema potrebny krok k naladeni presnych PMR kmitoctu, ted na to koukam a opet jsem to nikde nenasel :-) ale mozna to po nejake uprave jde

MadTom
Příspěvky: 14955
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#30 Příspěvek od MadTom » 05 kvě 2009 14:26

o povolených výkonech se bavit nebudu, já mám povoleno 1500W, je ale pravda že ne na CB nebo PMR :-). Na chlazení jsem upozorňoval mimo jiné i proto, že tyto radioamatérská stanice docela topí i při příjmu - odběr někde mezi 1-2A při nepětí 13,8V dělá ztrátu více než 10W a to je už docela dost tepla v potenciálně uzavřeném prostoru a to se musí dostat vem. Z rádia to dostane ventilátor co je v něm vestavěný, ale musím mí odkud nasávat a kam vyfukovat.
Při vysílání je to leště lepší - 100W na CB znamená spotřebu kolem 20A, to je cca 150W do tepla - to jsou pro srovnání dvě dálkové žárovky, zhruba.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#31 Příspěvek od jourin » 05 kvě 2009 15:21

MadTom píše:o povolených výkonech se bavit nebudu, já mám povoleno 1500W, je ale pravda že ne na CB nebo PMR :-). Na chlazení jsem upozorňoval mimo jiné i proto, že tyto radioamatérská stanice docela topí i při příjmu - odběr někde mezi 1-2A při nepětí 13,8V dělá ztrátu více než 10W a to je už docela dost tepla v potenciálně uzavřeném prostoru a to se musí dostat vem. Z rádia to dostane ventilátor co je v něm vestavěný, ale musím mí odkud nasávat a kam vyfukovat.
Při vysílání je to leště lepší - 100W na CB znamená spotřebu kolem 20A, to je cca 150W do tepla - to jsou pro srovnání dvě dálkové žárovky, zhruba.

jo jo :-) ja mam povoleny nula neb jsem nebyl schopnej dokopat se ke zkouskam :-)

nicmene jsme meli kolektivku s popularnim callsignem :) OK1RUM

Uživatelský avatar
Maxsel
Příspěvky: 3654
Registrován: 23 zář 2007 19:49
auto: Land Rover
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#32 Příspěvek od Maxsel » 05 kvě 2009 19:17

jourin píše: jo jo :-) ja mam povoleny nula neb jsem nebyl schopnej dokopat se ke zkouskam :-)

nicmene jsme meli kolektivku s popularnim callsignem :) OK1RUM
Já se dokopal, ale před rokem a něco jsem si neprodloužil platnost, a teď se to chystám složitě řešit...
Discovery 4 TDV6 HSE
Discovery 2 TD5

http://www.youtube.com/maxselcz

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#33 Příspěvek od jourin » 06 kvě 2009 00:37

Maxsel píše:
jourin píše: jo jo :-) ja mam povoleny nula neb jsem nebyl schopnej dokopat se ke zkouskam :-)

nicmene jsme meli kolektivku s popularnim callsignem :) OK1RUM
Já se dokopal, ale před rokem a něco jsem si neprodloužil platnost, a teď se to chystám složitě řešit...
Takhle jsem dopadl se zbrojakem :-D ted jsem kandidat na smrt, neb zbran drzi moje polovicka :-)

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#34 Příspěvek od OC » 06 kvě 2009 12:36

jourin píše:no ale IC 7000 nema potrebny krok k naladeni presnych PMR kmitoctu, ted na to koukam a opet jsem to nikde nenasel :-) ale mozna to po nejake uprave jde
Možná něco ne zcela chápu, ale pokud vím, můžeš nastavit v podstatě libovolnou frekvenci -- viz např. v manuálu str. 30:

... The operating frequency can be changed in steps of
(0.01 (AM/FM/WFM only), 0.1, 1, 5, 9, 10, 12.5, 20,
25 or 100 kHz selectable) for quick tuning


Jelikož PMR má krok 12.5 kHz, není, myslím, moc co řešit :)

Jinak ale stejně volat PMR v radioamatérském režimu přímého vkládání frekvencí je medle příliš nepohodlné -- po mém soudu jedině rozumné je si standardní kanály PMR (stejně tak případně CB, dvoumetrové sdílenky, podle toho s kým a jak ;)) naprogramovat do pamětí, a pak jen přepínat paměti.
___
Mimochodem, pro nejbližší dobu jsem to vyřešil tak, že jsem si koupil Číňana, který v podstatě neumí nic než PMR s několika drobnými nehomologovanými vylepšeními pro případ náhlé potřeby (možnost zvýšit výkon nad .5 W, dosah na FMRS kdybych se potřeboval bavit s někým, kdo si to načerno dovezl z USA, oddělitelná anténa, provedení a spolehlivost velmi solidní, cena zhruba odpovídající velmi levné PMR u benzinové pumpy ;)), a časem se uvidí.

Možná bude optimálním cílovým řešením Ettus a kompletní ovládání radia z počítače, to potenciálně umožňuje moc pěkné (a šmahem zakázané :mrgreen:) věci :Pohoda:
OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#35 Příspěvek od jourin » 06 kvě 2009 19:50

OC píše:
Jelikož PMR má krok 12.5 kHz, není, myslím, moc co řešit :)
no to prave ne PMR va krok 6,25

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#36 Příspěvek od OC » 06 kvě 2009 20:00

OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Uživatelský avatar
Frana
Příspěvky: 882
Registrován: 16 lis 2008 13:54
tel.: 608885886, OK3FJ
auto: Defender 130 HCPU
Bydliště: Podkrkonosi
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#37 Příspěvek od Frana » 06 kvě 2009 23:06

Krok u PMR je samozrejme 6,25kHz, FT-857 to umi, stejne jako FT-817 i FT-897.
Do auta je FT-857 velice rozumny reseni, pokud se rozsiri TX, tak umi CB i PMR. Na PMR ma pri stazeni na minimum vykon cca 2W. Ovladani v aute je naprosto super, pokud se k tomu radiu dokoupi elektretovy mikrofon s klavesnici MH-58 misto toho standartniho dynamickyho - je pak i znatelne lepsi modulace. Pouzivam k tomu antenu ATAS-120 a tahle kombinace vazne nema chybu. Laikovi bych ale tuhle stanici nedoporucoval, nejen kvuli uplne jine logice ovladani a spouste nastaveni. Myslim, ze pokud nekdo nema radioamaterskou koncesi, je to podobny jako jezdit s autem bez papiru. Nehlede k tomu, ze zcela jiste neni ve vsech zemich takova anarchie jako v tomhle nasem Absurdistanu a teoreticky by mohl nekomu bez koncese lehce nastat problem s uradama....


Jirka, OK3FJ
Defender 130 HCPU 300Tdi AT, OME +2", BFG MT KM2 285/75 R16, navijak 6t, Hannibal, Maggiolina, Engel

Uživatelský avatar
OC
Příspěvky: 1583
Registrován: 12 říj 2006 04:46
Bydliště: Nová Ves pod Pleší
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#38 Příspěvek od OC » 06 kvě 2009 23:27

Frana píše:Krok u PMR je samozrejme 6,25kHz
Prosím zdroj. Ať koukám kam koukám, všude se shodují na 12.5. Hezky detailně je to vidět např. zde.
Myslim, ze pokud nekdo nema radioamaterskou koncesi, je to podobny jako jezdit s autem bez papiru
Což je také stoprocentně v pořádku :!: :!: :!:

Podstatné je, zda ten druhý jede dobře, předvídatelně, bezpečně, aby neomezoval (neřkuli ohrožoval) ostatní; nic mi naproti tomu není tak dokonale lhostejné, jako má-li či nemá-li státní štempl!
OC ~ http://www.ocs.cz/oc/RangeRover.html
Insured at Steyr&Mannlicher
Ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Uživatelský avatar
jourin
Příspěvky: 94
Registrován: 07 bře 2009 22:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#39 Příspěvek od jourin » 07 kvě 2009 01:41

Frana píše:Krok u PMR je samozrejme 6,25kHz, FT-857 to umi, stejne jako FT-817 i FT-897.
Do auta je FT-857 velice rozumny reseni, pokud se rozsiri TX, tak umi CB i PMR. Na PMR ma pri stazeni na minimum vykon cca 2W. Ovladani v aute je naprosto super, pokud se k tomu radiu dokoupi elektretovy mikrofon s klavesnici MH-58 misto toho standartniho dynamickyho - je pak i znatelne lepsi modulace. Pouzivam k tomu antenu ATAS-120 a tahle kombinace vazne nema chybu. Laikovi bych ale tuhle stanici nedoporucoval, nejen kvuli uplne jine logice ovladani a spouste nastaveni. Myslim, ze pokud nekdo nema radioamaterskou koncesi, je to podobny jako jezdit s autem bez papiru. Nehlede k tomu, ze zcela jiste neni ve vsech zemich takova anarchie jako v tomhle nasem Absurdistanu a teoreticky by mohl nekomu bez koncese lehce nastat problem s uradama....


Jirka, OK3FJ
a da se atas120 pouzivat za jizdy? koukal jsem na ni a prijde mi to jako idealni reseni pro mobilni portable

Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 862
Registrován: 02 led 2009 00:16
tel.: 602620817
auto: RRC 2door, RR 4,4
Bydliště: Horní Staré Buky

Re: CB vysílačky a zkušenosti

#40 Příspěvek od merlin » 12 kvě 2009 22:16

tak k úvodu, moje asi největší závada byla moje neschopnost. Přišel Low a otočil knoflíkem, řekl takhle ne a takhle jo, a bylo to - i když nic neměřil. Díky
RRC 2 door, RR L322 4.4 V8 JAG
Tailored & powered by Merlin

Odpovědět